Napisz nowy wpis do księgi gości

 
 
 
 
 
 
 
Pola oznaczone * są wymagane.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Istnieje możliwość, że Twój wpis zostanie opublikowany dopiero po przeczytaniu przez Fundację.
Fundacja zachowuje prawo do edycji, kasowania i nie publikowania niektórych wpisów.
Ania Ania from Gliwice wrote on 07.02.2020 at 10:30:
Dzień dobry, Panie Profesorze moja mama jest leczona bortezomidem - miała już 5 cykli. Przy ostatnim dniu cyklu po chemii pojawiły się duże duszności. Konsultowaliśmy to z kardiologiem i poza obniżona frakcja wyrzutową serca 40 inne parametry były w normie - marker NT- proBNP na poziomie 318 niewielkie odchylenie. Hemoglobina też w miarę Ok 7,2 mmol/l norma 7,5 -9,9 .Jak jest z punktu widzenia praktycznego, czy po bortezomidzie zdarzają się takie duszności? Co moglo się stac , czy da tym dusznoscia zaradzic, jakieś ewentualne leki?Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, czy to ustąpi czy w miarę cykli może się poglebiac? Serdecznie dziękuję za odpowiedź . Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami, Ania Wojdyla
Admin Reply by: Fundacja
Witam serdecznie
Trudno mi precyzyjnie odpowiedzieć. Należy przeprowadzić diagnostykę różnicową. Być może powodem duszności jest infekcja, być może zatorowość płucna, być może niewydolność krążenia?
Trzeba wykonać tomografię komputerowa pluć oraz spirometrię, sam bortezomib nie sądzę aby był przyczyną duszności,
pozdrawiam
Artur Jurczyszyn
Udostępnij