archiwum

Relacja po promocji książki

11 listopada 2018 r. w Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się promocja książki „Wszystkie twarze szpiczaka. 100 historii chorych na szpiczaka plazmocytowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.  Pełną salę przybyłych gości (ponad 200 Osób) przywitali pomysłodawca projektu dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn, p.o. kierownika Oddziału Klinicznego Hematologii SU, a także prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak, p.o. kierownika Katedry i Kliniki Hematologii UJCM.

Książka jest zbiorem wywiadów z pacjentami, którzy zechcieli podzielić się  swoim doświadczeniem związanym z chorobą i terapią. Wywiady do książki przeprowadzili: Katarzyna Kojzar, Marcel Wandas, Karolina Gawlik i Nicol Makarewicz. Katarzyna Kojzar w swoim wystąpieniu nawiązała do emocji, jakie towarzyszyły jej w roli odbiorcy osobistych przeżyć, rozterek, cierpienia i nadziei podczas prowadzenia rozmów do monografii o chorobie. Kilka słów do zgromadzonych przekazała prof. dr hab.  Małgorzata Schlegel-Zawadzka z Zakładu Żywienia Człowieka Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ, a także prof. dr hab. Maciej Małecki Dziekan Wydziału Lekarskiego w specjalnie przygotowanym na tę okazję krótkim filmowym przemówieniu.

Barbara Bohosiewicz, przewodnicząca Krakowskiej Grupy Wsparcia Pacjentów i ich Rodzin ze Szpiczakiem Plazmocytowym w bardzo osobisty i wzruszający sposób przedstawiła problematykę     „O czym marzą Chorzy na szpiczaka plazmocytowego w Polsce w 2018 roku.”

W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć akcentów związanych z obchodzoną rocznicą, miał miejsce odczyt historyka pana Piotra Boronia, a tuż po nim na komendę dr hab. A. Jurczyszyna        „Do hymnu!” wszyscy zebrani stojąc odśpiewali hymn ojczysty, przy dźwiękach liry korbowej.

Spotkanie uświetnił koncert  zespołu Joachim Mencel Quintet, brawurowymi oberkami, mazurkami, krakowiakami i czardaszami w specjalnej jazzowej aranżacji.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie książkę, a wieczór zakończył się spotkaniem towarzyskim w Sali Zodiakalnej UJ CM.

 

Udostępnij