Relacja z I Charytatywnego Spotkania Skitourowego –
Hala Kondratowa, w dniu 28 marca 2010 roku.

W dniu 28 marca 2010 roku około godziny 10.00 rano z Kuźnic w kierunku schroniska na Hali Kondratowej wyruszyła grupa ponad trzydziestu osób, które skorzystały z otwartego zaproszenia wzięcia udziału w I Charytatywnym Spotkaniu Skitourowym. Spotkanie zorganizowała Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka z Krakowa oraz Sotronic Sp. z o.o., PolarSport, Teleoptics, Konstat i Tatra-Trade. Patronem honorowym Spotkania był Tatrzański Park Narodowy, zaś TOPR zabezpieczył opiekę przewodnicką; patronem medialnym był Dziennik Polski z Krakowa oraz portal internetowy: www.zdrowemiasto.pl

W Spotkaniu uczestniczyli: Mariusz Kural, Marcin Fortuna, Judyta Grodecka, Maciej Kołacz, Anna Borowska, Aleksandra Borowska, Witold Borowski, Piotr Wojciechowski, Magdalen Litwora, Mieczysław Król-Łegowski, Honorata Wrona, Witold Wrona, Barbara Jurczyszyn, Anna Jurczyszyn, Artur Jurczyszyn, Grażyna Drabik, Rafał Sobocki, Grzegorz Rojek, Monika Skałba, Janusz Bugaj, Zbigniew Marcinkiewicz, Jan Korlatowicz, Łukasz Osmenda, Barbara German, Krystyna Radwańska, Piotr German, Anna Kołek, Piotr Kołek, Bogumił Ścirko, Magdalena Stachowicz oraz Stanisław Gołdas. W Kuźnicach każdy uczestnik Spotkania otrzymał numer startowy oraz na pamiątkę słoiczek bieszczadzkiego, leczniczego miodu z Gospodarstwa Pasiecznego Mieczysława Jurczyszyna.

Do schroniska na Hali Kondratowej uczestnicy Spotkania dotarli około godziny 12.00. Cześć osób przybyła do schroniska na nartach skitourowych, natomiast pozostali na własnych nogach. Na Hali Kondratowej czekał ciepły posiłek ufundowany przez Sotronic sp zoo i Konstat. W schronisku odbyła się prezentacja działalności i celów „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka” z Krakowa przedstawiona przez Prezesa Fundacji dr Artura Jurczyszyna oraz spotkanie z Mieczysławem Królem-Łęgowskim – pasjonatem historii narciarstwa w Polsce i pacjentem chorym na szpiczaka mnogiego od ponad 11 lat.

Mieczysław Król-Łęgowski ma aktualnie 58 lat i w swoim domu w Zakopanem chce stworzyć coś w rodzaju Muzeum Narciarstwa oraz zorganizować ekspozycję pokazującą ponad 100-letnią historię sportów zimowych na Podhalu i w polskich Tatrach. Swoją wiedzą oraz pasją podzielił się z uczestnikami I Charytatywnego Spotkania Skitourowego. Król-Łęgowski ma w swoich zbiorach już ponad 200 par nart, w tym wiele obiektów o dużej wartości kolekcjonerskiej. Jego pasją jest wskrzesić dawny świat drewnianych nart. Posiada reprezentatywną kolekcję nart skokowych od lat dwudziestych ubiegłego wieku, poprzez lata trzydzieste, powojenne drewniane „Turnie”, słynne enerdowskie skokówki „Poppa”, na których skakał mistrz olimpijski Wojciech Fortuna. Piękna kolekcja Pana Mieczysława to nie tylko narty skokowe. W swoim domu w Zakopanem ma ponadto kilkanaście rodzajów nart biegowych oraz posiada także bogaty zbiór nart zjazdowych i kijków narciarskich od „bambusa” (kija alpejskiego), poprzez kijki tonkinowe, bambusowe, łyżwy, sanki sportowe oraz drobniejszy sprzętu związany z „białym szaleństwem” (foki, plecaki, czekany, liny, haki itd.).

Poza kolekcjonowaniem nart i zajmowaniem się narciarstwem Mieczysław Król-Łęgowski jest poetą, rzeźbiarzem oraz zajmuje się wykonywaniem spinek góralskich do koszul i metaloplastyką. W czasie Spotkania na Hali Kondratowej Pan Mieczysław czytał swoje wiersze opublikowane w książce „Pasje” i napisane piękną góralską gwarą.

W schronisku na Hali Kondratowej odbyła się ponadto aukcja sprzętu sportowego ofiarowanego przez firmę Berghause. Aukcja była prowadzona przez pracowników firmy PolarSport i przyniosła dochód 1251 zł co zostanie przeznaczone na cele statutowe „Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka” w Krakowie. W planie jest aktualnie zakup pulsoksymetru dla pacjentów Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Po zakończeniu aukcji odbył się marsz uczestników w kierunku Kopy Kondrackiej. Spotkanie zakończyło się około godziny 17.00.

Planujemy, iż I Charytatywne Spotkanie Skitourowe zapoczątkuje cykliczne, coroczne Spotkania, które na stałe wpiszą się w kalendarz imprez charytatywno-sportowych w Polsce gromadzących amatorów narciarstwa skitourowego. Spotkanie miało ponadto na celu również pogłębienie wiedzy dotyczącej holistycznej opieki w szpiczaku mnogim. Mam nadzieje, że to I Charytatywne Spotkanie Skitourowe przyczyni się do optymalnego leczenia chorych ze szpiczakiem mnogim w Polsce.

Opracował: dr n. med. Artur Jurczyszyn

 

 

 

Zdjęcia

Patronaty

Sponsorzy

Udostępnij