II Międzynarodowa Konferencja "Kompleksowa terapia dyskrazji plazmocytowych
w 2013"

Kraków, dnia 07 wrzesnia 2013 roku

W sobotę dnia 11 września 2013 w Hotelu Starym w Krakowie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja pt.: „Kompleksowa terapia dyskrazji plazmocytowych w 2013 roku”.

W trakcie konferencji poruszano zagadnienia dotyczące kompleksowej i wielospecjalistycznej terapii u chorych ze szpiczakiem plazmocytowym, amyloidozą oraz chorobą Waldenstroema. Patologia w szpiczaku mnogim obejmuje wiele tkanek i narządów, tj.: układ krwiotwórczy, kostny, endokrynny, nerkowy, nerwowy oraz inne. Stąd kompleksowa i wielospecjalistyczna opieka nad Chorymi stwarza szansę wysokiej skuteczności i poprawy jakości życia oraz jego wydłużenia w dobrym komforcie.

Konferencję otworzyli uroczyście prof. Aleksander B. Skotnicki oraz dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii CM UJ. Wykłady wygłosili światowej sławy eksperci :
– prof. Ruben Niesvizky (New York Presbyterian Hospital, Cornell Medical Center, USA)
– prof. David Vesole (John Theurer Cancer Hackensak University, USA)
– prof. Steven Treon ( Dana Farber Cancer Institute, Boston, USA)
– prof. Enrique Ocio (Department of Hematology, University of Salamanca, Hiszpania)
– prof. Giampaolo Merlini ( Amyloidosis Center, University of Pavia, Włochy)
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem zgromadziła ponad 80 uczestników z polskich ośrodków hematologicznych m. in. z Olsztyna, Lublina, Łodzi, Katowic, Gliwic, Brzozowa, Chorzowa i Rzeszowa. Po każdej prezentacji streszczonej przez prowadzącego konferencję prof. A. Skotnickiego rozpoczynała się ożywiona dyskusja nad możliwościami leczenia dyskrazji plazmocytowych oraz optymalizacji terapii w Polsce.

Udział w konferencji naukowców z USA, Włoch, Hiszpanii i Polski z żywą i wzajemną dyskusją dowodzi, że medycyna nie zna granic i że lekarze z różnych krajów mówią jednym językiem na temat podobnych chorych.

Uczestnicy konferencji poza częścią merytoryczno-naukową mieli możliwość zwiedzania komnat Zamku Królewskiego na Wawelu, Kopalni Soli w Wieliczce, Kościoła Mariackiego, Muzeum w Collegium Maius, Muzeum w Auschvitz i Fabryki Schindlera. Widoki centrum Krakowa z kawiarni na dachu Hotelu Starego przy pięknej pogodzie na pewno pozostaną na długo w pamięci naszych gości zagranicznych, którzy po raz pierwszy odwiedzili Polskę i Kraków.

Wykłady

Zdjęcia

Dodatkowa relacja oraz zdjęcia – Zobacz

Udostępnij