Kraków, dnia 13 marca 2017 roku

Relacja z VIII Charytatywnego Spotkania Górskiego (dawniej Skitourowego)  im. Hani i Mieczysława Król-Łęgowskich –  DOLINA ROZTOKI,
w dniach 11-12 marca 2017 roku
.

W dniu 11 marca 2017 roku około godziny 14.00 rozpoczęło się VIII Charytatywne Spotkanie Górskie (dawniej Skitourowe) im. Hani i Mieczysława Król-Łegowskich w  Schronisku Górskim PTTK w Dolinie Roztoki. Spotkanie zorganizowała „Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka” z Krakowa www.szpiczak.org . Honorowy patronat nad Imprezą objął Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Józef Pilch – Wojewoda Małopolski, zezwolenie wydało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe   i Tatrzański Park Narodowy. Ponadto Fundacja otrzymała listy z poparciem swoich działań od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Prezydenta RP Andrzeja Dury, Burmistrza Zakopanego Leszka Doruli i od Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.
W Spotkaniu uczestniczyły osoby z Krakowa, Białegostoku, Kielc, Poznania, Warszawy, Łodzi, Zakopanego i innych miejsc w Polsce. Do Roztoki przybyli: Przemysław Zachwieja, Dagmara Kabzińska, Artur Jurczyszyn, Stanisław Gołdas, Zbigniew Marcinkiewicz, Artur Paszko, Lucyna Paszko, Barbara Paszko, Witold Wrona, Honorata Wrona, Zbigniew Szyguła, Adam Groń, Piotr Lityński, Kornelia Król-Łęgowska, Hania Król-Łęgowska, Katarzyna Król-Łęgowska, Piotra Pawela, Rafał Sonik, Halina Łukaszczyk, Dariusz Niewadzisz, Tomasz Wagner i Agnieszka Wagner z dwójka dzieci, Tomasz Dyna, Katarzyna Ochałek, Jowita Moroz-Kalata, Grzegorz Dubas i Iwona Dubas z dwójka dzieci, Piotr Piech, Marek Zaniewski, Bartłomiej Łętocha, Lechosław Lipski, Jolanta Wróbel, Tomasz Gacek, Bartłomiej Rokicki oraz inni.
W Schronisku w Dolinie Roztoki uczestnicy Spotkania skosztowali wspaniałego gulaszu z barana dzięki zdolnościom Tomasza Wagnera. VIII Charytatywne Spotkanie Górskie rozpoczęło się od przeczytania listu prof. Aleksandra B. Skotnickiego skierowanego do Żony Mieczysława Króla-Łęgowskiego oraz Jego Córek. Ponadto jak co roku wręczono dyplomy uznania oraz medale „NIEOBOJĘTNY AŻ DO SZPIKU” dla Hani Król-Łęgowskiej oraz Rafała Sonika. W czasie Spotkania wspominano Mieczysława Króla-Łęgowskiego, człowieka obdarzonego wieloma talentami i pasjami.     Wyrażamy nadzieję, iż jego dzieło zostanie utrwalone i w przyszłości powstanie w Zakopanem Muzeum Narciarstwa o co aktywnie zabiega Rodzina oraz Rafał Sonik. Następnie w czasie Spotkania Górskiego Maciej Krupa z Zakopanego,    w czasie godzinnej prezentacji bardzo ciekawie opowiadał o dawnym leczeniu w stolicy Tatr. Potem odbyła się licytacja, którą bardzo skutecznie poprowadził Zbigniew Marcinkiewicz z PolarSport Sp zoo z Krakowa.  Aukcja przyniosła dochód w wysokości około 18.000 zł, co zostanie przeznaczone na cele statutowe Fundacji Centrum Leczenie Szpiczaka z Krakowie. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które licytowały i szczodrze wsparły nasze działania. Na Aukcję otrzymaliśmy liczne przedmioty i dary, między innymi zestaw piśmienniczy od Jarosława Kaczyńskiego, grafika z widokiem Łazienek Królewskich od Prezydenta Andrzeja Dudy, album z podpisem Lecha Wałęsy, zestaw płyt Wojtka Młynarskiego od Władysława Kosiniaka-Kamysza, tanka od premiera Buthanu przekazana od Donalda Tuska, koszulka Marcina Gortata od Prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, obrazy, albumy, plakaty, grafiki, książki, monety, zdjęcia i inne przedmioty od wielu ofiarodawców. W czasie Spotkania odbył się również koncert kapeli góralskiej. Następnie miały miejsce miłe towarzyskie rozmowy i wymiana  doświadczeń wśród narciarzy i miłośników gór. Na drugi dzień rano około 10 skitourowców i 10 piechurów pomimo śnieżnej aury ruszyło w kierunku Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wycieczka udała się znakomicie dzięki zabezpieczeniu profesjonalistów – ratowników TOPR. Spotkanie zakończyło się w dniu 12 marca 2017 roku około godziny 17.00 wspólnym zejściem na parking w Palenicy Białczańskiej.
Cieszymy się, iż Charytatywne Spotkania Górskie wpisały się na stałe w kalendarz imprez w Polsce gromadzących amatorów narciarstwa skitourowego oraz miłośników gór łączących przyjemne z pożytecznym. Spotkania mają też na celu popularyzację wiedzy dotyczącej optymalnego leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego w Polsce.
Już teraz prosimy rezerwować czas w drugi weekend marca 2018 roku… planujemy kolejna Spotkanie, szczegóły na stronie ww.szpiczak.org

 

Opracował: dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn
Prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka

Filmy

Zdjęcia

Patronaty

Udostępnij