Kraków, dnia 13 marca 2022 roku

Relacja z XIII Charytatywnego Spotkania Górskiego im. Hani i Mieczysława Król-Łęgowskich – Bieszczady 2022, w dniach 11-13 marca 2022 roku

W dniu 11 marca 2022 roku w godzinach wieczornych rozpoczęło się XIII Charytatywne Spotkanie Górskie im. Hani i Mieczysława Król-Łęgowskich w  Schronisku „Pod Wysoką Połoniną” w Wetlinie, dzięki uprzejmości rodziny Ostrowskich, którzy od trzech pokoleń prowadzą wzorowo to miejsce. Spotkanie zorganizowała „Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka” z Krakowa. Honorowy patronat nad imprezą objął Uniwersytet Jagielloński oraz Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów.

W Bieszczadach spotkali się miłośnicy gór i promocji zdrowego stylu życia: Honorata Wrona, Artur Jurczyszyn, Barbara Jurczyszyn, Janusz Sułowski, Maria Sułowska, Katarzyna Ochałek, Halina Łukaszczyk z Synem, Tomiła Surman z Ojcem, Piotr Pawelec, Joanna Pawelec, Jacek Kulisa, Helena Kulisa, Jacek Papież, Katarzyna Papież, Katarzyna Łyko, Piotr Lityński, Patrycja Kabała, Dariusz Niewadzisz, Dariusz Augustyniak, Joanna Kabała, Tomasz Lach, Anna Lach, Marian Soida.

W czasie XIII Charytatywnego Spotkania Górskiego zaprezentowano dwa  ciekawe wykłady. Piotr Lityński opowiedział o swojej ciekawej podróży rowerowej z córką z Bazylei do Krakowa oraz Tomasz Lach mówił o fenomenie Krzysztofa Komedy, który pracując twórczo tylko 12 lat swojego krótkiego życia został najwybitniejszym kompozytorem jazzowym w historii Polski. Warto zaznaczyć, iż z wykształcenia Komeda był lekarzem laryngologiem i w najbliższym czasie zostanie trwale upamiętniony w Krakowie poprzez nazwanie jego imieniem jednego z parków w mieście. Uczestnicy spotkania połączyli przyjemne z pożytecznym. Korzystając z pięknej pogody odbyło się wejście skiturowe na Smerek oraz Połoninę Caryńską. Ponadto w dniu 12 marca był kulig połączony ze zwiedzaniem cerkiewki w Łopience. Potem została zorganizowana licytacja, którą poprowadził znakomicie, po raz pierwszy w tej roli, Piotr Pawelec. Aukcja przyniosła  dochód w wysokości 15.700 zł, co zostanie przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów dofinasowania  turnusów rehabilitacyjnych dla chorych na szpiczaka plazmocytowego w Iwoniczu-Zdroju oraz na pomoc dla Ukrainy a dokładniej dla szpitala we Lwowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które licytowały i szczodrze wsparły nasze działania. Na aukcję otrzymaliśmy liczne przedmioty,  pamiątki, dzieła sztuki i unikalne dary, między od: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego,  Marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek, ProRektora UJCM prof. Tomasza Grodzickiego, Prezesa PAU prof. Jana Ostrowskiego, Prezydenta miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Piotra Lityńskiego, Jacka Kulisy, dr Magdaleny Cisło, Profesora Andrzeja Matyji – Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie, Anny Dymnej, Agnieszki Holland, Łukasza Maciejewskiego, Iwony Borys-Lewandowskiej oraz Andrzeja Ferenczaka.  Po aukcji miały miejsce miłe towarzyskie rozmowy i wymiana  doświadczeń wśród miłośników gór.

Cieszymy się, iż Charytatywne Spotkania Górskie wpisały się na stałe w kalendarz imprez w Polsce gromadzących osoby łączące przyjemne z pożytecznym.  Spotkania od wielu lat mają też na celu popularyzację wiedzy dotyczącej optymalnego leczenia chorych na szpiczaka plazmocytowego.

Już teraz prosimy rezerwować czas w drugi weekend marca 2023 roku… planujemy kolejne już 14-te Spotkanie w „Chacie pod Pustą”  https://chatapodpusta.pl/  , szczegóły niebawem na stronie www.szpiczak.org

Opracował: prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn

Zdjęcia

Patronaty

Udostępnij